Prihlásiť sa

Školu v Prešove majú previesť na jej riaditeľa

Školu v Prešove majú previesť na jej riaditeľa opäť ...

V programe dnešného zasadnutia prešovského mestského zastupiteľstva (MsZ) Január 2012 figuruje aj návrh na zmenu zriaďovateľa Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na Októbrovej. Novým zriaďovateľom školy chce byť jej doterajší riaditeľ.

PREŠOV. Podľa návrhu, ktorý zatiaľ figuruje v programe zasadnutia MsZ, má byť novým zriaďovateľom ZUŠ jej riaditeľ Ľubomír Guman, ako fyzická osoba.

Prejsť naňho majú všetky práva a povinnosti, vrátane pracovno-právnych vzťahov. Podľa argumentácie samosprávy by tak mesto ušetrilo na prevádzke školy. Poslanci si však tým nie sú istí, proti hovorí aj petícia 521 občanov proti zmene zriaďovateľa.

„Časť poslancov podporuje zmenu zriaďovateľa, časť má opačný názor. Mestská rada preto k tomu uznesenie neprijala," konštatoval poslanec Ľudovít Malaga (nez).

Otázky kladie najmä pravicový klub. Jeho podpredseda Richard Drutarovský (SaS) k tomu povedal: „Náš klub mal názor, že takýto spôsob priameho prevodu je zlým signálom a znevýhodnením ostatných zriaďovateľov. Takisto nám chýbali informácie o dohode o prechode práv a povinností, ako aj podrobnejšie informácie o podmienkach prenájmu mestskej nehnuteľnosti."

O školu sa okrem Gumana uchádzal aj Juraj Volčko, ten napokon nepredložil potrebné podklady. Volčko je aj iniciátorom a signatárom dvoch petícií.

Prvá proti demlimitácii ZUŠ z roku 2010, druhá petícia je proti zmene zriaďovateľa. Podľa nej mesto tak stratí akýkoľvek vplyv na jednu zo svojich škôl. Petíciou sa dnes takisto bude zaoberať MsZ.

Kauza ako Šeherezáda
„To je prípad ako Šeherezáda," komentoval situáciu radný Mikuláš Komanický (Smer-SD), podľa ktorého začali problémy pri jednej spornej výpovedi.
„Namiesto aby sa riešila cez súd občianskoprávnou cestou, začali chodiť anonymy. Možno som neobjektívny, keďže manželka robí na odbore školstva, ale mám o tejto kauze dostatok informácií," povedal M. Komanický a podotkol, že zo 43 sťažností na mestský úrad sa 38 týkalo odboru školstva. Ostatnú petíciu označil za ich mix a dodal, že sa nepotvrdili, a policajti tiež vyhodnotili trestné oznámenie ako neopodstatnené.

Súhlas so zmenou zriaďovateľa vyjadril aj primátor Pavel Hagyari (nez.). Zmenou zriaďovateľa chcelo mesto ušetriť náklady a uvoľnila by sa mu budova na Čapajevovej 5. Podmienkou bolo zachovanie doterajšieho počtu hodín, žiakov i učiteľov. Aký bude výsledok, bude možno známe už dnes.

Program

O čom rokujú

Poslanci MsZ v Prešove sa zídu dnes o 10. hod. v mestskej zasadačke. Rokovať budú o viacerých zásadných veciach.

Prednosta Branko Benko predloží informáciu o novom organizačnom poriadku mestského úradu. Poslanci ju môžu len vziať na vedomie, MsZ podľa nového zákona rozhodovaciu právomoc stratilo. Zmeny na úrade sa týkajú aj prepustenia, ktorému sa nevyhlo 20 ľudí, vrátane dlhoročných kľúčových zamestnancov.

MsZ bude schvaľovať návrh na prijatie kontokorentného úveru do rozpočtu mesta na rok 2012, ako aj majetkové prevody.

Poslanci sa budú zaoberať aj stavom europrojektov, vrátane rekonštrukcie ZŠ Čsl. armády i personálnymi otázkami v komisiách, spoločnostiach a združeniach.

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/6230461/skolu-maju-previest-na-jej-riaditela.html#ixzz1l7bneH2R

24. 1. 2012 | Michal Frank

Čo takto zverejniť p. poslanec M.Komanický ako ste hlasoval v decembrovom zasadnutí Mestskej rady v Prešove. Nezastupujete náhodou stranu SMER ? Ktorá deklaruje:

SMEROM K ĽUĎOM !? SMER – sociálna demokracia vyjadruje, že Základom školského systému na regionálnej úrovni sú štátne (verejné) školy.
http://www.korupcia.sk/korupci...

Výhovorka, že ste hlasoval, len za prenájom neobstojí, ak viete čo všetko daným krokom spôsobíte občanom mesta – a ako vyhlasujete viete o všetkom, tak sú Vám známe aj materiály, ktoré pripravil a ktoré aj nepripravil (Dohoda o právach a povinnostiach nového zriaďovateľa školy – FO nepodnikateľa - Gumana.) prevažne odbor školstva.

Je zrejmé, že chcete obhajovať svoju manželku K.Komanickú. – vedúcu odboru školstva v PO, ale Vaše správanie je korupčné, ak obhajuje len záujmy jednotlivca nad záujmami občanov mesta Prešov, ktorí Vás volili !

Apropo bolo preukázané, že za posledných päť rokov bola zaslaná len jedna anonymná sťažnosť a tá je už bohužiaľ dokonca aj skartovaná ( zrejme bola opodstatnená ! ).

http://www.korupcia.sk/korupci...

Necháme sa prekvapiť ako občania zareagujú pred voľbami, kde Vám pripomenú Vaše kauzy, jednostrannosť a osobné prešľapy v prioritách proti strane SMER - SD.


ZUŠ v Prešove ostáva pod krídlami mesta
Zmenou zriaďovateľa základnej umeleckej školy (ZUŠ) ani prenájmom budovy sa včera prešovskí poslanci nezaoberali. Primátor tieto body z rokovania stiahol. Zastupiteľstvo sa venovalo len petícii proti týmto navrhovaným krokom.

PREŠOV. Ako sme včera informovali, prešovský parlament mal v programe bod týkajúci sa zmeny zriaďovateľa ZUŠ Októbrova 32. Zo zriaďovateľskej pôsobnosti mesta mala prejsť pod krídla jej riaditeľa Ľubomíra Gumana, ktorý si chcel zároveň objekt školy dlhodobo prenajať.

Na tieto kroky sú v poslaneckom zbore rôzne názory. Primátor Pavel Haygari (nez.) napokon body týkajúce sa ZUŠ pred začatím rokovania stiahol. Výnimkou bolo vybavenie petície proti zmene zriaďovateľa a prenájmu majetku.

Petíciu zastupiteľstvo vybavilo tým, že ju vzalo na vedomie a označilo za neopodstatnenú, avšak samotnú zmenu zriaďovateľskej pôsobnosti či prenájom neriešilo. Znamená to teda, že ZUŠ ostáva naďalej mestskou školou.

25. 1. 2012 | Michal Frank

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/6232005/zus-v-presove-ostava-pod-kridlami-mesta.html#ixzz1l7cEwo6I

Zmenou zriaďovateľa základnej umeleckej školy (ZUŠ) už stiahli z rokovania aj v decembri 2011. Prečo primátor to už raz nenechá na poslancoch nech to chvália alebo nepodporia predmetný návrh.

Takto sa to opäť dostane do hlasovania za pár mesiacov, ak sa na kauzy riaditeľa napr. zabudne, alebo zabudneme mi sledovať čo všetko sa môže udiať v tom našom malom meste.

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov