Prihlásiť sa

Starostovia vo veľkom porušujú zákon o konflikte záujmov

Starostovia vo veľkom porušujú zákon o konflikte záujmov


Celkovo 136 starostov a primátorov v končiacom sa volebnom období porušilo zákon o konflikte záujmov, ktorý im zakazuje podnikať vo funkcii štatutárov súkromných firiem. Príslušné zastupiteľstvá pritom potrestali len štyroch z previnilcov. Až 118 z porušiteľov zákona kandiduje opäť. Vyplýva to z analýzy Transparency International Slovensko, ktorá kontrolovala dodržiavanie zákona u všetkých starostov na Slovensku.

Ústavný zákon, ktorý upravuje etické mantinely pôsobenia verejných funkcionárov, tak porušilo 5% všetkých starostov. Títo šéfovia radníc pritom doteraz vedú mestá a obce s viac ako 800 tisíc obyvateľmi. Alarmujúce je, že až dve tretiny z vinníkov boli starostami už aj v predchádzajúcom volebnom období.

Samosprávy s takýmito starostami dosahovali v danom období vyššie dlhy a celkovo horšie finančné zdravie. Niektorí so svojimi firmami dokonca aj uzatvárali zmluvy z pozície starostu.

Zákon sa porušuje tak v mestách ako v malých obciach, na východe ako aj na západe. Podobne nehrá veľkú úlohu ani politická príslušnosť – zákon porušili kandidáti takmer všetkých významných politických strán. Mierne častejšie ide o starostov s podporou Mostu, SNS a HZDS a naopak relatívne dôslednejší sú nezávislí a kandidáti Smeru.

Transparency vyzýva všetkých starostov, ktorí porušujú zákon o konflikte záujmov, aby okamžite vystúpili zo štatutárnych orgánov súkromných firiem. Zároveň žiada zastupiteľstvá, aby uložili vinníkom tresty podľa zákon. Na jar budúceho roka Transparency pripraví novú analýzu, ktorá túto povinnosť nových primátorov či starostov opäť zhodnotí.

Gabriel Šípoš, Martin Turček

Transparency International Slovensko

 

Last modified onsobota, 06 máj 2017 00:34

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

19°C

Prešov

Cloudy

Humidity: 68%

Wind: 11.27 km/h

  • 16 Jul 2018 25°C 16°C
  • 17 Jul 2018 23°C 14°C
Banner 468 x 60 px