Prihlásiť sa

Ruskí úradníci sa budú korupcii vyhýbať kočovaním

Pravidelné sťahovanie a darčeky, o ktorých musia vedieť nadriadení, majú zastaviť korupciu.

MOSKVA, PRAHA. Podobné kočovanie ako diplomatov pôsobiacich obmedzený čas na zahraničných zastupiteľských úradoch čaká i obyčajných ruských úradníkov.
Nová zákonná úprava, ktorú dokončuje ruské ministerstvo spravodlivosti, je snahou bojovať s rozbujnenou korupciou v Rusku.

Byrokrati už teraz majú hrôzu z toho, že budú trpieť ich rodiny – deti častými zmenami škôl, dospelí stratou priateľov a rodinného zázemia.

Vláda trvá na svojom: už od roku 2013 bude musieť štátny zamestnanec na určitých pozíciách každé tri až päť rokov zmeniť lokalitu.

 Žiadne väzby na mafiu

Najprísnejšie bude rotácia sledovaná na kontrolných a dozorných úradoch. Úradníkov zatiaľ nijako neupokojil fakt, že im zamestnávateľ zaplatí akékoľvek výdavky spojené so sťahovaním. Okrem toho im musia zabezpečiť na novom pôsobisku služobný byt alebo platiť nájomné.

Zákon má zabrániť tomu, aby sa úradníci spojili s miestnymi podnikateľmi v danej lokalite alebo sa dokonca stali súčasťou zločineckých bánd a mafiánskych skupín. Než sa stačia v tomto nelegálnom svete zorientovať a za úplatok pomáhať podsvetiu k výhodám, budú musieť odísť.

Bolo zistené, že v prvých rokoch je úradník menej úplatný, ale ani mu nikto zásadné úplatky nedáva: nepoznajú ho, boja sa jeho reakcie. Experti na korupciu tvrdia, že i keď celý projekt bude štátnu pokladnicu ročne stáť viac ako 322 miliónov rubľov, vyplatí sa. Podplatení úradníci totiž pripravia štát o omnoho väčšie sumy.

Populárni úradníci

Podľa sociológov patrí štátna služba v Rusku medzi tínedžermi k najpopulárnejším povolaniam. Ak v minulosti chceli byť kozmonautmi alebo hokejistami, dnes by si najradšej navliekli glotové rukávy. Aj pre veľké „vedľajšie zárobky".

Teraz štátna služba svoju príťažlivosť stráca, a to i preto, že každý darček nad tritisíc rubľov musí úradník nahlásiť nadriadeným.

pondelok 30. 7. 2012 | Petra Procházková, agentúra Epicentrum

 

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov