Prihlásiť sa

Protikorupčný odznak si dal len každý desiaty lekár

Podľa štatistík je priemerný úplatok v slovenskom zdravotníctve 33 eur a lekári si vraj takto dokážu privyrobiť aj 500 eur mesačne.
O týchto číslach môžeme polemizovať, no korupcia v zdravotníctve reálne existuje. To si treba otvorene priznať. 

Som presvedčený, že to s ňou nie je až také zlé, ako sa hovorí.
Práve preto ma mrzí slabá odozva lekárov na protikorupčné aktivity, ktoré sme zorganizovali či už ja alebo LOZ.

 Pred necelým rokom som rozbehol iniciatívu „Ďakujem, úplatky neberiem".


Dodnes sa našlo 412 lekárov, ktorí mali odvahu pripnúť si odznačik alebo označiť svoju ordináciu nálepkou a jednoznačne tak vyjadriť svoj postoj k úplatkom. Aktivitu LOZ, ktorá nasledovala niekoľko týždňov po mojej, prijalo za svoju ďalších 300 lekárov. Môžeme preto povedať, že približne každý desiaty lekár, ktorý pracuje v slovenských nemocniciach, verejne deklaruje, že neberie úplatky.

 Priznávam, predstavoval som si omnoho vyššiu odozvu. Na druhej strane nemôžem nikomu nič vyčítať. Urobil som len to, čo som považoval za správne a budem v tom ďalej pokračovať.

 Niektorí lekári odmietli nosiť odznak s odôvodnením, že aj zuby si umývajú každý deň a nemusia sa k tomu priznávať odznakom. Akoby si mnohí z nás neuvedomovali, že v očiach verejnosti už všetci jednu nálepku máme. Veď koľko ľudí nás hádže do jedného vreca: čo lekár, to korupčník. A to je nálepka, ktorá ma uráža. Ja taký nie som a myslím si, že pre každého, kto taký nie je, by malo byť jednoduché pripnúť si odznak a ukázať to!

 Pacient je v podstatne horšej situácii. Je totiž chorý a do nemocnice prichádza so strachom o zdravie a život. Človek, ktorý je v ohrození života, je potom ochotný a schopný urobiť hocičo, len aby sa toho zbavil. Bolo by mu oveľa ľahšie, keby sme mu ukázali, že aj v prípade, ak nič lekárovi nedá, dostane presne takú starostlivosť, akú potrebuje (a akú mu vieme v našich, slovenských, podmienkach poskytnúť).

 Medicína je verejná služba, navyše v nej ide o život. Preto by hodnoty spojené s vykonávaním tejto profesie mali byť podstatne prísnejšie, aby bolo vidieť, že lekári nie sú len odborne zdatní, ale aj čestní. Ideálne by sme mali byť vzorom pre ostatných. Čestnosť k tomuto povolaniu jednoducho prináleží.

 P.S. (pre lekárov): Iniciatíva „Ďakujem, úplatky neberiem" pokračuje. Ak sa chcete pridať k lekárom, ktorí sú ochotní „onálepkovať" sa v mene správnej veci, napíšte mi cez web www.somprotiuplatkom.sk alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 P.S. (pre všetkých ostatných): Opýtajte sa pri najbližšej návšteve svojho lekára, či už o tejto iniciatíve počul. A ak nie, alebo ak chce vedieť viac, odkážte ho na tú istú stránku. Ďakujem :)

Milan Mrázik, 16. apríla 2013

Last modified onnedeľa, 05 jún 2016 13:32

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Banner 468 x 60 px

Prešov